Başkanın Mesajı

Merhabalar…

Öncelikle ülkemizde mahalli idarelere yönelik en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin Resmi İnternet Sitesinde sizlerle birlikte olabilmenin hazzını yaşadığımı ifade etmek istiyorum.

Kurulduğumuz günden bu yana belirlediğimiz “Türkiye’nin Mahalli İdareler Platformu” mottosuna uygun ve yürüttüğümüz tüm çalışmaların bir yansıması olarak şu an içerisinde bulunduğunuz İnternet Sayfamızı yenileyerek karşınıza çıkmış bulunuyoruz.

Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi; “Türk mahalli idareciliğinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla bilimsel araştırmalar yapmak, belediyelere, il özel idarelerine, köylere, bunların kurdukları birliklere ve diğer birimlerine mevzuat desteği vermek; mahalli idarelerin proje geliştirme kapasitelerini geliştirmek amacıyla çalışmalar yapmak; mahalli idareleri mevzuattaki değişiklikler konusunda bilgilendirmek, menfaatlerinin korunması ve gelişmesine yardımcı olmak; mahalli idareler ve onların yöneticileri ile çalışanları arasındaki dayanışma ve işbirliği anlayışını geliştirmek ve ortak projeler üretilmesine öncülük etmek, alternatif hizmetler yapılması konusunda araştırmalar yapmak, eğitim çalışmalarında bulunmak ve böylece mahalli idarelerimizi kendine güvenli, etkin ve yaratıcı, gelişmelere açık, kendisi ve toplumla barışık, teknolojik gelişmeleri takip eden ve vizyonu olan kuruluşlar haline getirmek, şeffaflık, halk katılımı ve iyi yönetişim konusunda öncülük etmek” misyonuyla yola çıkmıştır.

Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi; ülkemizdeki mahalli idare kuruluşlarına üst düzeyde hizmet verebilen, mahalli idarelerin ülkenin genel kültürel, ekonomik ve siyasi politikasına uygun olarak faaliyet göstermesi için gayret gösteren, farklı mahalli idarecilik uygulamaları konusunda açılımlar getirebilen, yaptığı hizmetlerde kamu yararını ön planda tutan ve kamu hizmeti zihniyetinden ayrılmayan, modern, güvenilir ve duyarlı bir sivil toplum kuruluşudur.

Bu çerçevede mahalli idarelerin;

  • Karar mekanizmaları hızlı işleyen,
  • İdari ve mali yapıları güçlü,
  • Vatandaş memnuniyetini esas alan,
  • Hizmet üretirken hukuk çerçevesinde çözüm üreten,

Kuruluşlar olarak faaliyet göstermesini hedeflemekteyiz.

Etkin bir şekilde değişimin yanında olarak, yeniliklerin yakalanması için çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken karşılaştığımız “eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz” sorularına; “EVET; Eski Köye Yeni Adet Getiriyoruz” mottosuyla güçlü bir şekilde cevap veriyoruz.

Kurulduğu günden bu güne mahalli idarelere, özellikle de belediyelere yönelik olarak MİARGEM çatısı altında yürüttüğümüz öngörülü çalışmalar, belediyelerimizin etkin ve verimli belediyecilik hizmetlerini yürütmelerine katkı sağlamış ve bu çerçevede çözümler üretmiş, bilimsel temelli, uygulanabilir ve sürdürülebilir nitelikte yürüttüğümüz çalışmalar belediyelerimizin hem idari hem de mali açıdan sağlam yapılara ulaşmalarına ve kurumsallaşmalarına katkı sağlamıştır.

Bu çerçevede üstlendiğiniz bu zor ve kutsal görevde sizlere sunacağımız çalışmalarımızı şu şekilde özetlememiz mümkündür:

  • Vatandaş memnuniyetini sağlayan ve ölçen çözümlerin geliştirilmesi.
  • Hızlı işleyen, anlık denetlenebilir ve üst düzey koordinasyonu sağlayacak şekilde teşkilat yapısının yeniden oluşturulması ve hiyerarşik yapının geliştirilmesi.
  • Güçlü bir mali yapının oluşturulması için bütçe disiplini ve gelir artırıcı önlemleri içeren çözümlerin üretilmesi.
  • İyi bir yönetim sisteminin kurulmasında, fikri ve hukuki danışmanlık hizmetlerinin verilmesi.
  • Belediyelerimizin seçilmiş ve atanmış kadrolarının mevzuat ve belediyecilik uygulamaları konusunda yetişmeleri ve gelişmeleri amacıyla eğitim çalışmalarının yürütülmesi.
  • Belediye çalışmalarına yönelik kamuoyu araştırmaları ve etki analizleri.

Bu çalışmaların yürütülmesi konusundaki referansımız, belediyelerimiz ve geçmiş çalışmalarımızdır.

Merkezimiz yürüteceği araştırmalarla ve yapacağı diğer çalışmalarla mahalli idareciliğin gelişmesine ve mahalli idareler çalışanlarının yetişmesine yardımcı olacaktır.

Sizlerin bizlere vereceğiniz her türlü destek, bizlerin daha iyi hizmet sunmasına ve sunulan bu hizmetin sürekliliğine katkı sağlayacaktır.

Bilinmelidir ki; mahalli idarelerimiz, özellikle de belediyelerimiz bizim en büyük çözüm ortağımızdır.

Saygılarımla…

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist