TWITTER FACEBOOK
| | | |

Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi

(30.04.2018 - 17:47)

3. ETKİN BELEDİYE PROJE YARIŞMASI

KATEGORİ: SOSYAL ve EKONOMİK PROJELER 

GRUP: Büyükşehir Belediyeleri (bağlı Kuruluşları dahil), İl Belediyeleri ve nüfusu 50.000’nin üzerindeki belediyeler

DERECESİ: Üçüncülük  Ödülü

BELEDİYE ADI : Hatay Büyükşehir Belediyesi

PROJE ADI : Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi

PROJENİN AMACI:

2015 Haziran ayında faaliyete giren tesisimiz her türlü kullanıma uygun olarak inşaa edilmiştir. Kuruluş amacı spora ve sporculara profesyonel anlamda hizmet vermek olan tesisimiz aynı zamanda halkımızın her türlü sportif faaliyetlerini gerçekleştirmek adına kurulmuştur. En önemlisi ise çocuklarımızı, gençlerimizi olabilecek her türlü olumsuz ortamlardan kötü alışkanlıklardan uzak tutup bireysel, takımsal olarak spor ortamına çekmek ve Türk sporuna değerli sporcular kazandırmaktır.

PROJENİN GETİRDİĞİ YENİLİKLER:

Yaklaşık 9 dönüm üzerine kurulu yaklaşık 150 kapalı, 100 açık araç otoparkı bulunan, 4 katlı 22.000 metrekare kapalı alan,28.000 metrekare inşaat alanı olan komplekste hemen hemen tüm spor branşları bulunmaktadır.

TESİSTE MEVCUT SPOR ALANLARI :

364 seyirci kapasiteli tribünü olan, 31,30*18,55 metre ebatlarında ahşap parke zeminli Spor Salonu

401 seyirci kapasiteli tribünü olan 33*25 metre ebatlarında 2 metre derinlikte yarı olimpik Uluslar arası standartlara uygun kapalı yüzme havuzu

25*12,5 metre ebatlarında 2 metre derinlikte açık yüzme havuzu ve kokteyl alanı, Büfe/Kantin Hizmeti

650 Seyirci kapasiteli tribünü olan 90*50 metre ebadında Sentetik yüzeyli Futbol Sahası

Her seansta 20 kişi kapasiteli kondisyon merkezi (fıtness salonu)

 Her seansta 25 kişi kapasiteli step&aerobik ve plates salonu

Halter salonu

Taekwando ve Karete salonu

Boks ringi salonu

Masa tenisi salonu

27 Satranç Masası olan 3 Adet Satranç eğitim sınıfları

2000 kişi seyirci kapasiteli Aba güreşi mersahı

Beton zeminli, 2 Adet Açık Tenis kortları

Her seansta 16 kişi kapasiteli, Türk hamamı,sauna buhar odası,masaj ve Kese köpük hizmeti.

Tüm spor alanları için soyunma odaları ve duşluklar

10 adet 1+1 süit oda ve 32 adet tek kişilik oda olmak üzere sporcu yaşam odaları,

Projeksiyon ve Ses Sistemi olan 110 kişi kapasiteli konferans salonu

Projeksiyon olan 35 kişi kapasiteli U düzeni toplantı salonu

Projeksiyon olan 40 kişi kapasiteli 3 adet eğitim salonu

Antrenör çalışma odaları

Çalışma ofisleri

Teras cafe ve etrafında büfe/vitamin bar tarzı satış noktaları

Tesis içerisinde Büfe/Kantin Hizmeti

26 dalda sportif faaliyet gösterilen tesisimizden aynı anda 800-1000 kişi yararlanabilmektedir.

Tesisimizde 3 Yönetici  ve 150 personel istihdam edilmektedir. Haftanın 7 günü açık olan Spor Kompleksimiz 06:30-23:00 Saatleri arasında Hizmet vermektedir.

PROJENİN FAALİYETLERİ VE UYGULAMA:

 Spor kompleksimiz de halkımız için aylık üyelik sistemi ve biletli girişler kullanılmaktadır. Her ay yenilenen üye kayıtlarımızda son verilere göre hizmete başladığımızdan bu yana yaklaşık 7500 kişiye kayıt yaptırmıştır. Uygun fiyat tarifemizle her yaş grubuna uygun üyelik alternatifleri ile halkımıza hizmet etmeye devam etmekteyiz. Tesisimizde dönemsel olarak yetişkin ve çocuklara ücretsiz eğitici spor kursları olanakları sağlanmaktadır. Yaz dönemi okul çağı çocuklarına yüzme, voleybol, basketbol, tenis, okçuluk, satranç, judo, güreş, taekwando, futbol, karate, boks, masa tenisi, dans vb. kurslar açılmaktadır. 16 yaş ve üstü yetişkin gruplarına ise kış dönemi aynı spor branşlarında eğitici kurs faaliyetleri verilmektedir.

Tesisimizde ilimizdeki okul sporları etkinlikleri ve resmi kulüp maç programları gerçekleşmektedir. Büyükşehir Belediye Spor Kulübü adına yarışan su topu takımımız ve yüzme takımımız antrenman ve müsabakalarını tesisimizde gerçekleştirmektedir.

Tesisimiz aynı zamanda uluslararası müsabakalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ata sporumuz olan güreşin dallarından aba güreşi her yıl Geleneksel Dünya Aba Güreşi şampiyonası organizasyonu ile tesisimizde bulunan aba güreşi mersahında gerçekleşmektedir.

Profesyonel olarak Hatay’ı temsil  eden 24.Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanan Kadınlar Süper Lig Basketbol takımımız ve 1.Lig Erkek Voleybol takımımız  tesisimizde konaklamakta ve antrenmanlarını Spor Kompleksimiz Kondisyon Merkezi ve Spor Salonunda yapmaktadır.

Bu yıl 33.sü düzenlenen Kurum ve Kuruluşlar arası yerel bir turnuva 60’ın üzerinde takımın katıldığı futbol turnuvasına da spor kompleksimiz ev sahipliği yapmaktadır.

DİĞER HUSUSLAR:

Faaliyete başladığımız günden bu yana artarak ilerleyen yoğun ilgiye en iyi şekilde cevap verebilmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Günlük silkilasyonu yaklaşık 1.500 kişi olan, Kayıtlı 7.500 üyemizden ve Yaz döneminde 4.000’e yakın 07-14 yaş arası öğrenciye verilen ücretsiz Kurs ve servis  hizmetinde de anlaşılacağı üzere spor kompleksimiz 7 yaşından 70 yaşına kadar her kesimin tercihi olmuş ve beğeni toplamıştır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Doç.Dr.Lütfü Savaş’ın kazandırmış olduğu bu Tesis her zaman Halkımızın takdirlerini kazanmaktadır. Prestij Tesisi olarak Hizmet verme gayreti içerisinde olan Tesis önceliği hijyen, kaliteli hizmet anlayışı ile ön plana çıkmaktadır.