TWITTER FACEBOOK
| | | |

Halil Memiş: İtfaiyecilik Haftası Kutlu Olsun

MİARGEM Başkanı Halil Memiş; İtfaiyecilik Haftası ile ilgili olarak yayınladığı mesajında; "İtfaiye Hizmetleri sadece yangın söndürmeden ibaret değildir. Hayatımızın her alanında, itfaiyeciler cankurtaran görevi görmektedir." dedi. (24.09.2017 - 20:39)

Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Başkanı Halil MEMİŞ, İtfaiyecilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Halil MEMİŞ',n mesajı şu şekilde:

"Sadece yangınlarda değil, yangınların yanında her türlü doğal afette yanımızda gördüğümüz, insanların can ve mal güvenliğinin güvencesi olan İtfaiye Personelinin gece gündüz nöbette, her türlü olaya müdahaleye hazır olarak beklediğinin bilinciyle büyük bir özveriyle görev yapan itfaiye personelinin İtfaiyecilik Haftasını kutluyorum.

Bu haftanın, yukarıda belirttiğimiz gibi itfaiyecilere sadece övgülerle ve kutlamalarla geçirilen bir haftadan öte, büyük bir özveri ile görev yapan itfaiye personelinin sorunlarının değerlendirildiği ve çözümler üretilen bir hafta olmasını temenni ediyorum.

Hizmet şartlarından özlük haklarına, işe alınmalarından sosyal güvenliklerine kadar bir çok sorunla mücadele eden itfaiye personelinin yürüttüğü hizmetin önem ve ehemmiyetinin iyi bir şekilde algılanarak, belediye ve diğer kurumlarda görev yapan itfaiyecilerin kurumlarının üst yönetimlerinin gerekli imkanları aksatmadan seferber etmelerinin gerekliliğini vurgulamak istiyorum.

Çok daha kapsamlı ve genel personel rejimiyle değerlendirilmesi gerekliliğini saklı tutarak, itfaiye personeli için öncelikli olarak şu hususların en kısa zamanda uygulamaya konmasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bu hususlar şunlardır:

1- İtfaiyecilik bir kariyer meslek olarak literatüre geçmelidir.

2- Kariyer meslek haline getirildikten sonra, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ayrı bir sınıf olarak tanımlanmalı ve bu sınıfa has hususiyetler getirilmelidir.

3- Bu düzenlemenin doğal sonucu olarak, mali ve sosyal hakları standart hale getirilmelidir.

4- Yaptıkları görevin zorluğuna uygun olarak ücret sistemi, sosyal hakları, sosyal güvenlik ve emeklilik haklarında yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

Bu vesile ile yangınlardan, tabi afet ve diğer olumsuzluklardan uzak bir dünya beklentimi ve temennimi ifadeyle, tüm itfaiyecilerimize çalışma hayatlarında başarılar diliyor, günlerini kutluyorum."