TWITTER FACEBOOK
| | | |

Eğitim Seminerimiz Tamamlandı...

23-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirdiğimiz Eğitim Seminerimiz başarıyla tamamlandı. (29.10.2017 - 16:36)

Belediyelerimiz ve bağlı kuruluşlarının başkan, yönetici ve çalışanlarının yoğunlukla katıldığı eğitim seminerimize, sulama birliklerimizden de birlik başkanı, birlik müdürü ve muhasebe yetkilisi düzeyinde katılımlar oldu.

Eğitim Seminerleri'nin Mevcut Algısını Değiştireceğiz.

Eğitim Seminerimiz, 24 Ekim 2017 tarihinde MİARGEM Başkanı Halil MEMİŞ'in açılış konuşmalarıyla başladı. Yaptığı konuşmada, katılımcıların bu seminere iştirak etmelerinin kendilerine ve MİARGEM'e duyulan güvenin sonucu olduğunu düşündüklerini ve yürütülecek programda bu güveni boşa çıkarmamak için çalışacaklarını dile getiren MEMİŞ; "Mahalli idarelere ve sulama birliklerinin haklarını savunmak, kurumsal gelişmelerine katkı vermek, onlar adına çalışmalar yapmak iddiasıyla kurulan bir çok Sivil Toplum Kuruluşu var. Ne yazık ki, yazılı olarak ortaya konan bu amaçlar sadece sözde kalmakta, bu tür kuruluşlar her hangi bir beklenti anketi yapmadan, etki analizinde bulunmadan ve ihtiyaç tespiti yapmadan, sanki birer turizm organizasyon firmasıymış gibi, sürekli olarak eğitim semineri organizasyonları düzenliyorlar. Yapılan programların, tam manasıyla ihtiyaçtan kaynaklanan, belli analizlere dayanan seminerler olmaması nedeniyle, amaçlarından saptıklarını görüyoruz. Detaylara girmeden şunu ifade etmek isterim ki, bahsettiğimiz türden yapılan eğitim toplantılarından bizler de rahatsızlık duyuyoruz. Bu tür organizasyonların tatil programı gibi algılanması ve bu mecraa doğru evrilmesi, hem bizim gibi düzgün ve amacına uygun çalışmalara imza atan kuruluşlar hakkında kötü algıya neden olması açısından, hem de siz katılımcılarımızın bu tür organizasyonlara tatil amaçlı gidiyormuşsunuz gibi algılanmasına neden olmaktadır. Bu durum, öncelikle sizlere yapılacak en büyük haksızlık olacaktır. Kamunun parasının bu şekilde sanki çar çur ediliyormuş gibi bir algının gelişmesi, sizleri de rahatsız etmektedir diye düşünüyorum." şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında, MİARGEM olarak, kamu hizmeti anlayışından ayrılmayan, yapılacak beklenti anketlerinin sonuçlarına dayanılarak yapılan etki analizlerine göre eğitim seminerlerini yapmaya devam edecekleri ifade eden Memiş, katılımcılardan bu manada kendileriyle birlikte hareket etmelerini ve destek olmalarını talep etti. Memiş şöyle konuştu: "Bundan sonra yürüteceğimiz seminerlerde, mevcut kötü algıyı ortadan kaldırmak için mücadele edeceğiz, böylelikle  eğitim seminerlerinin mevcut algısını değiştireceğiz, bu konuda da en büyük güvencemiz sizler olacaksınız."

Sadece Eğitim Semineri Yapmıyoruz, Mahalli İdarelerin Kurumsal Yapılarının Geliştirilmesi İçin Çalışıyoruz...

MİARGEM Başkanı Memiş konuşmasında, yürütülen eğitim seminerlerinin MİARGEM'in yürüttüğü çalışmaların çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu, mahalli idarelerin kurumsal yapılarının gelişmesi, mali yönetimlerinin mali disiplini sağlayacak şekilde yürütülmesi, gelir artırıcı çalışmalarda bulunmalarının sağlanması, vatandaş memnuniyetini sağlayacak çözümlerin üretilmesi, onlara hukuki danışmanlık yapılması yönünde bir çok çalışmanın yürütüldüğünü ifade etti.

Belediyelere ve Sulama Birliklerine Kesintisiz Mevzuat Danışmanlığı Yapıyoruz...

Uzun yılların tecrübesine dayanan Mevzuat Takip Sistemi ile mahalli idarelere ve sulama birliklerine, kesintisiz online mevzuat danışmanlığı yaptıklarını belirten Memiş, "Mevzuat Takip Sistemi sayesinde, kullanıcılar mahalli idareler ve sulama birlikleri ile ilgili Kanunlardan genelge ve görüşlere kadar, yargı kararlarından üst kurul kararlarına, pratik bilgilerden örnek dökümanlara kadar noksansız olarak cari tüm ana mevzuat, ikincil ve takip eden mevzuat, yargı kararı, Bakanlar Kurulu Kararı, üst kurul kararları, tebliğler ve diğer idari düzenlemelerin yer aldığı, binlerce sayfadan oluşan güncel bilgilere ulaşabilmektedirler." dedi.

7/24 Sorulan Soruları Cevaplama Kabiliyetimiz Mevcut

Mevzuat Takip Sisteminin diğer bir özelliği ile kullanıcıların sordukları sorulara en geç 24 saat içerisinde cevap verebildiklerini belirten Memiş, sistemde şu an itibariyle 20 bine yakın soru ve cevap bulunduğunu, bunun da 2009 yılından beri sorulan değişik sorulardan oluştuğunu ifade etti.

Seminerimizde Aşağıdaki Program Uygulanmıştır:

24 Ekim

Kamu İhale Mevzuatı

25 Ekim

Kamu Mali Mevzuatı

26 Ekim

İnsan Kaynakları Mevzuatı

Kurumlarda Protokol ve Nezaket Kuralları

Sunumlar:

İhale Sunumları 4734+SAYILI+KANUN-GENEL+HUSUSLAR.ppt (3.90 MB)

İhale Sunumları 4734+SAYILI+KANUN-SORUMLULUKLAR.ppt (884 KB)

Kamu Mali Yönetimi GAZİ+SERT+-KAMU+MALİ+YÖNETİMİ+VE+KONTROL+MEVZUATI+GÖREV+VE+SORUMLULUKLAR.ppt (723 KB)

Personel Mevzuatı HM-Personel Mevzuatı.ppt (29.36 MB)

Protokol ve Nezaket Kuralları HM-PROTOKOL VE NEZAKET KURALLARI.pptx (1.26 MB)

İki Şey İKİ ŞEY.pps (446 KB)