TWITTER FACEBOOK
| | | |

Denizli DESKİ: Minik Minik Ellerim Susuz Büyümez Düşlerim Projesi

(30.04.2018 - 17:10)

3. ETKİN BELEDİYE PROJE YARIŞMASI

KATEGORİ: SOSYAL ve EKONOMİK PROJELER

GRUP: Büyükşehir Belediyeleri bağlı Kuruluşları

DERECESİ: Üçüncülük Ödülü

KURUM ADI: Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü

PROJE ADI: Minik Minik Ellerim Susuz Büyümez Düşlerim

PROJENİN AMACI

Kurumun tanıtılmasının yanında, suyun kullanım alanlarının, suyun öneminin minik ellere minik yüreklere etkin bir şekilde aktarılarak suyu koruyan ve tasarruflu kullanan bilinçli nesiller yetiştirmek

PROJENİN GETİRDİĞİ YENİLİKLER

Hediyelik ürünler dışında harcama gideri olarak başka bir bütçesi bulunmayan, sunum, tiyatro ve eğlence için dışarıdan hizmet alımı yapılmaksızın tamamen gönüllü Kurum personeli tarafından gerçekleştirilmesi bizim açımızdan başlı başına bir yenilikti. Gidilen tüm okullardan almış olduğumuz olumlu geri dönüşler, tiyatro ekibine başka gösteriler için nasıl ulaşabiliriz? gibi sorular ve gidilmemiş diğer okulların sürekli olarak bizlerle irtibat kurarak "Bizim okulumuza ne zaman geleceksiniz? soruları Genel Müdürlüğümüzün tanınırlığını da arttırmış oldu.

Okul Müdürlerimiz tarafından yapılan bildirimlerde bu tarz etkinlikleri, özel dışarıdan temin etmek istediklerinde yüksek maliyetlerle karşılaştıklarını ve bu yüzden çok etkinlik yapamadıklarını bildirmişlerdir. DESKİ Genel Müdürlüğünün bu faaliyetinin ücretsiz olarak uygulanması, faaliyet esnasında tüm inceliklerin düşünülmesi çocukların hem eğlenip hem de öğrenmesinin okullar açısından bir yenilik olduğu tarafımıza bildirilmiştir.

22.03.2016 - 15.06.2016 tarihleri arasında ziyaret ettiğimiz okullardan 21 tanesi anaokuluydu. Gitmiş olduğumuz anaokullarımızı değerlendirme fırsatı da bulduk. Bu kapsamda anaokullarımızın yaptığı hoşumuza giden, başarılı çalışma ve projeleri diğer anaokullarına da anlatarak okullarımız arasında bir köprü görevi görerek başarılı projelerin artması yönünde paylaşımlarda bulunduk.

Ekibimize getirdiği yenilik ise "Hepimiz çocukluğumuza geri dönmüş olduk ve çocuklarla bizde çocuk olarak çok eğlendik."

PROJENİN FAALİYETLERİ VE UYGULAMA:

22.03.2016 Dünya Su Gününde başlayan ve haftada iki gün olarak planlanan bu proje ile 01.06.2017 tarihine kadar tüm ilçelerimizde belirlenmiş olan okullarımız ziyaret edilmiş olup toplamda 4600 km yol kat edilmiştir. 120 okulda 150 etkinlik yapılarak 9500 öğrenciye ulaşılmıştır. Gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda belirlenen okullarımıza, hazırlamış olduğumuz " Minik Minik Ellerim Susuz Büyümez Düşlerim / Damla ile Deniz / Sizleri Ziyarete Geliyor" şeklindeki etkinlik afişlerimiz gönderilerek çocuklarda merak uyandırılmıştır. Gidilecek olan okullarımızla yapılan görüşmelerde etkinliğin içeriği hakkında bilgilendirme yapılıp; etkinliğe katılacak öğrenci sayıları, okulların ders saatleri, etkinliğin başlangıç ve bitiş saatleri, sunum ve oyunun sergileneceği salonlar ve ses sistemleri ile ilgili geri dönüşler alınarak, öğrenci sayılarına göre bir gün önceden hediyelik çantalar hazırlanmıştır. Ekibimizin okula ulaşmasından sonra hazırlıklarımız başlamaktadır. Sunum sorumlusu arkadaşımız sunum cihazı, ses sistemi ve sunumlar ilgili hazırlıklarını yaparken, diğer ekip arkadaşlarımız çocuklara dağıtılacak olan balonların şişirilmesi, hediyeliklerin hazırlanması, oyun sahnesinin kurulması ve oturma planı gibi düzenlemeleri yapmaktadırlar. Hazır duruma geldikten sonra öğrencilerimiz hazırlanan salona müzik ve şarkılar eşliğinde davet edilmektedir. Sonrasında çocuklara ilgilerini çekecek toplamda 1 dakikalık animasyonlar açıldıktan sonra 1 dakikalık su tasarrufuyla ilgili video filmi izlettirilmektedir. Daha sonrasında sunumda görevli arkadaşımız çocukların seviyelerine göre hazırlanmış, içerisinde DESKİ Genel Müdürlüğünün tanıtımı, suyun kullanım alanları, suyun önemi, su tasarrufu ve ALO185 DESKİ Çağrı Merkezi hakkında hazırlanmış olan sunumu sergilemektedir. Sunum sonrasında sunumdan sorumlu arkadaşımızın tüm çocuklara "Sizinle bir oyun oynayacağız ve ilk kuralı şimdi herkes gözlerini kapatacak ve biz söyleyene kadar açmayacak" şeklindeki yönlendirmesi sonucunda modüler olan sahnemiz kurulmakta ve gözlerini açtırdığımızda çocukların şaşkınlığı ve heyecanı ortama yansımaktadır. Şimdi sıra ise su tasarrufu hakkında "Damla ile Deniz" karakterlerimizin etkinliğinde. Çocukların kahkahalarının salonu doldurduğu etkinliğimizin sonunda tüm çocuklarımız suyu tasarruflu kullanmasını öğreniyor ve de Denize de öğretmiş oluyorlar. Damla karakterimizin Hediyelerinizi almadan önce hep birlikte şarkı söyleyip dans edeceğiz söylemiyle tüm çocuklarımız müzikler eşliğinde gönüllerince eğlenmektedirler. Hediye dağıtımı ve sahnemiz önünde fotoğraf çekimlerimizden sonra tüm çocuklarımızın yüzündeki gülücük ve bir daha gelin söylemleriyle okullarımızdan ayrılmaktayız.